• Łuszczyca skóry – rozmowa z lekarzem dermatologiem Wiesławą Kusiak

  Łuszczyca skóry – rozmowa z lekarzem dermatologiem Wiesławą Kusiak

  Łuszczyca jest jedną z najczęstszych chorób skóry i dotyka ona 2-4% populacji naszej szerokości geograficznej. Schorzenie objawia się zmianami na skórze w postaci czerwonych grudek pokrytych łuskami. Wiele istotnych kwestii, z punktu widzenia pacjenta, dotyczących przebiegu oraz leczenia łuszczycy wyjaśni Wiesława Kusiak, lekarz dermatolog z Lubelskiego Centrum Diagnostycznego w Świdniku.

  Co to jest łuszczyca?

  Jest przewlekłą, nawrotową chorobą zapalną, która może występować od wczesnego dzieciństwa aż do późnego wieku. Zmiany zapalne na skórze pokrywają się łuską o różnym nasileniu – od postaci o bardzo delikatnej łusce, do postaci o bardzo ciężkim przebiegu, obejmującej duże powierzchnie skóry gładkiej, owłosionej, paznokci oraz stawów. W łuszczycy o ciężkim przebiegu, zaniedbanej, często u osób nadużywających alkoholu, łuska może być bardzo nasilona.

  Czy łuszczycą można się zarazić?

  Łuszczyca NIE JEST CHOROBĄ ZAKAŹNĄ. Nie można zarazić się przez podanie ręki, uścisk czy pocałunek.

  Dlaczego ludzie chorują na łuszczycę?

  Przyczyn może być bardzo wiele i mogą one być różne u różnych osób. Mogą to być uwarunkowania genetyczne, gdzie oboje lub jedno z rodziców, bądź ktoś w dalszej rodzinie ma łuszczycę. Mogą to być także czynniki immunologiczne bądź autoimmunologiczne.

  Co może mieć wpływ na wystąpienie łuszczycy?

  Na wystąpienie, a raczej, na ujawnienie się łuszczycy mogą mieć wpływ leki, sposób odżywiania, urazy mechaniczne, stresy psychiczne, jak też zakażenia bakteryjne oraz wirusowe, np. angina, zapalenie gardła, płuc, oskrzeli, zmiany zapalne w jamie ustnej, zapalenie ucha, choroby zębów, zapalenie zatok, ospa wietrzna, opryszczka bądź grypa. Na tego rodzaju czynniki wywołujące wskazuje fakt ustępowania zmian po usunięciu czynników zapalnych.

  W jaki sposób przebiega leczenie?

  Łuszczyca powoduje duży dyskomfort u chorych, ograniczenia psychiczne w życiu społecznym i zawodowym, dlatego też bardzo ważne jest właściwe rozpoznanie i leczenie. Łuszczycę o lekkim przebiegu leczy się lekami zewnętrznymi w postaci płynów, maści, szamponów. Z kolei postaci o średniociężkim i ciężkim przebiegu, jak też łuszczycy z zajęciem stawów, stosowane są leki o działaniu ogólnym, fotohemoterapia, PUVA, Retinoidy, Metotreksat, Cyklosporyna A, antybiotyki, niesterydowe leki przeciwzapalne, kąpiele słoneczne oraz solankowe.

  Nowoczesnymi lekami są leki biologiczne. Są one bardzo skuteczne, ale jednocześnie bardzo drogie, bowiem droga jest produkcja tych leków. Pomagają one wzmocnić, a nawet odbudować układ odpornościowy organizmu. Bardzo szybko ustępuje łuska i stan zapalny. Hamowany jest także proces destrukcji stawów.

  Należy dodać, że skuteczność leczenia w dużej mierze zależy od dbałości pacjenta i stosowania się do zaleceń lekarza. Okresy remisji choroby bywają bardzo długie, trwają nawet dwa lata!

  Czy są jakieś ograniczenia w przypadku zastosowania leczenia biologicznego?

  Nie wszyscy pacjenci kwalifikują się do tego typu leczenia. Do głównych przeciwwskazań należy: nadwrażliwość na lek, gruźlica, ciąża, karmienie piersią, ciężkie zakażenia wirusowe, bakteryjne, grzybicze, pierwotniakowe, a także czynne choroby nowotworowe, poważne choroby układu sercowo-naczyniowego i inne ciężkie schorzenia.

  Kiedy można stosować leki biologiczne?

  Leki biologiczne mogą być stosowane po przeprowadzeniu odpowiednich badań klinicznych i w takich przypadkach, gdzie leczenie dotychczasowymi metodami nie przynosi poprawy, a przebieg łuszczycy jest szczególnie ciężki.

  Czy leki biologiczne są refundowane?

  Nie wszystkie szpitale mają możliwość leczenia refundowanymi lekami biologicznymi z uwagi na wysoki koszt terapii oraz określone procedury medyczne.

  Rozmowę przeprowadziła: Magdalena Bytys

  Zdjęcie: źródło własne

  Skomentuj →

Skomentuj

You must be logged in to post a comment.